8 lipca 2012

Budownictwo szachulcowe w Lubuskiem [ZDJĘCIA]

Gdziekolwiek jestem, moją uwa przykuwają obiekty zbudowane metodą szachulcową. Niemało takich znajdziemy też w Lubuskiem. 

Lubniewice. Fot. Jolanta Paczkowska




















Budowę szachulcową ma w Lubniewicach stylowa chata ryglowa z końca XVIII w., o konstrukcji szkieletowej  - obecnie znajduje się w niej księgarnia.


Drezdenko. Fot. Jolanta Paczkowska
Innym z takich budynków jest  spichlerz szachulcowy w Drezdenku z ok. 1640 roku, pierwotnie pełnił funkcję arsenału, dziś jest tu Muzeum Puszczy Noteckiej i Drawskiej im. Franciszka Grasia.
Drezdenko. Fot. Jolanta Paczkowska
I jeszcze jeden ładny budynek w Drezdenku, z XIX w., zwany Strzelnicą. Kiedyś zajazd dla podróżnych. Dziś w części budynku mieści  się Centrum Kultury, w części - restauracja.


Ochla. Fot. Jolanta Paczkowska

Będąc w Muzeum Etnograficznym w Ochli koło Zielonej Góry, warto zwrócić uwagę na zabytkową wieżę, zwaną winiarską lub Domem Winiarza, prawdopodobnie z XVIII w. przeniesioną tu z Budachowa, wsi pod Krosnem Odrzańskim.


Lubięcin. Fot. Jolanta Paczkowsk


Zielona Góra. Fot. Jolanta Paczkowska
A w Zielonej Górze - kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Konstrukcja szachulcowa na rzucie krzyża, dwukondygnacyjny, całość wsparta na słupach dębowych, bud. w latach 1746 -1748, wieża budowana etapami, zakończenie bud. 1828r.

Łagów. Fot. Jolanta Paczkowska
I jeszcze Łagów i Brama Marchijska (Niemiecka, Berlińska), z XV w.  Dolna część bramy jest ceglana, a górna szachulcowa.

Zobacz też budownictwo szachulcowe w miejscowościach: Pyrnik  i Iłowa

5 komentarzy:

  1. Z chęcią bym się do takiego domku wprowadził.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy28.5.14

    Piękne budynki !!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Tomasz Zapadka13.7.18

    Mi bardzo się podoba takie budownictwo szalunkowe. Fajny klimat starych czasów, a to musi się podobać. Podobne artykuły widziałam na https://motobudowa.pl i także mi się podobało. Jednak jakby nie było budownictwo to świetna sprawa i przede wszystkim dobrze płatny zawód.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ładne budyneczki, ładne fotki. Troche czasu musiało zając przygotowanie tego.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

    OdpowiedzUsuń

Archiwum bloga