To rozległy kompleks, składający się z przedzamcza górnego i dolnego. Nad całością góruje masywna, cylindryczna wieża nakryta renesansowym hełmem z drewnianą nadbudówką. W tej wieży rozgrywały się liczne sceny komedii "Gdzie jest generał?". Akcja filmu z 1963 r. toczy się w ostatnich dniach wojny na obecnych ziemiach zachodnich.
Fot. Jolanta Paczkowska |
Piękne jest otoczenie zamku, piękny sam zamek, jednak po II wojnie wewnątrz niewiele się uchowało. Najcenniejsze dobra zagrabili Niemcy, dzieła dokończyli polscy szabrownicy i Rosjanie.
Fot. Jolanta Paczkowska |
Tymczasem Marusia - bohaterka komedii "Gdzie jest generał?", czerwonoarmistka, poucza polskiego szeregowca Orzeszkę, który wpada w zachwyt na widok skrzyni pełnej skarbów: "Żołnierz jest sługą narodu. Wszystko, co robimy, jest dla ludzi, a nie dla siebie".
W okolicach Czochy i na zamku nakręcono też wojenny dramat historyczny o trzymającej w napięciu akcji, ekranizację powieści Bogusława Wołoszańskiego "Twierdza szyfrów". To jedna z głośniejszych produkcji filmowych, spośród ponad dwudziestu, realizowanych na zamku Czocha.
Fot. Jolanta Paczkowska |
Zobacz też:
Zamek Czocha i jego mroczne historie
Jest generał. W Muzeum Przedzamcza na zamku Czocha (1)
Twierdza szyfrów. W Muzeum Przedzamcza na zamku Czocha (2)
Mieszkanie Rybaka. W Muzeum Przedzamcza na zamku Czocha (3)
o prawda, miałam kiedyś przyjemność zwiedzać tenże zamek i zrobił na mnie ogromne wrażenie, mimo, że wcześniej podziwiałam zamek w Książu.
OdpowiedzUsuńSerdeczne pozdrowienia dla Autorki :)
Bardzo mi miło. :) Odwzajemniam pozdrowienia. :)
OdpowiedzUsuń