Drezdenko. Fot. Jolanta Paczkowska |
Z LUBUSKICH KART HISTORII
70 lat temu - wypad pod Wschową, wkroczenie wojsk polskich na obszar III Rzeszy, polski Blitzkrieg. Rzadki przykład działań oddziałów polskich podczas kampanii wrześniowej na terenie wroga. Dwoma oddziałami, które wzięły udział w tej akcji dowodzili generał Roman Abraham oraz pułkownik Władysław Wiecierzyński. Przeprowadziły one atak na strażnicę niemiecką i zajęły Dębową Łękę, aby następnie stamtąd dokonać ostrzału artyleryjskiego Wschowy. Upamiętnieniem tych wydarzeń jest głaz wraz z przytwierdzoną do niego tablicą informującą o tym, co się tutaj działo, postawiony w 1961 r. przy drodze wylotowej do Leszna.
45 lat temu - Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Drezdenku otrzymało nowy budynek.
33 lata temu - zmarł Wiesław Müldner-Nieckowski, polski rzeźbiarz, malarz, rysownik, architekt wnętrz, pionier plastyki lubuskiej. W 1945-1949 mieszkaniec Zielonej Góry. Największy zbiór rzeźb, medali, obrazów i rysunków artysty znajduje się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Żył 67 lat.
30 lat temu - w Krzeszycach, w powiecie sulęcińskim, otwarto nową szkołę.
24 lata temu - w Gorzowie Wlkp. do rejestru zabytków został wpisany spichlerz nad Wartą i kompleks zabudowań Archiwum Państwowego przy ul. Grottgera.
9 lat temu - w Gorzowie Wlkp po raz pierwszy na placu Grunwaldzkim rozległ się głos Dzwonu Pokoju. Rok później plac Grunwaldzki otwarto po zmodernizowaniu.
------------------------------------
Wiesz o innym lubuskim wydarzeniu z tego dnia? Zapisz w komentarzu, zapraszam.
Zobacz też: Lubuskie kalendarium. Archiwum
Zagrożenie burzami TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz