30 stycznia 2015

Lubuskie kalendarium. 30 stycznia 2015

Dziś piątek, 30 stycznia. Imieniny obchodzą: Gerard, Martyna, Maciej, Marcin, Sebastian,Teofil. Znak zodiaku - Wodnik (20 stycznia - 18 lutego). Wszystkim Solenizantom składam życzenia radości i pomyślności.



.
Gorzów Wlkp. Plac Grunwaldzki z Dzwonem Pokoju.
Fot. Jolanta Paczkowska
Z LUBUSKICH KART HISTORII

70 lat temu - wojska radzieckie zdobyły Międzyrzecki Rejon Umocniony, weszły do Międzyrzecza, Babimostu, Kargowej. 

70 lat temu - w Słońsku, w nocy z 30 na 31 stycznia 1945 r. oddział SS i grupa gestapowców z Frankfurtu nad Odrą dokonała bezprecedensowej masakry i mordu na 819 bezbronnych więźniach obozu Sonnenburg: Belgach, Holendrach, Luksemburczykach, Francuzach, Niemcach i Polakach. 

70 lat temu - po zamknięciu hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Świecku (jednego z 34 tego typu obozów, których więźniowie rozbudowywali autostradę na odcinku Frankfurt nad Odrą - Poznań) miał miejsce tzw. Marsz Śmierci, podczas którego około 1.600 więźniów opuściło baraki w Świecku i udało się w 7-tygodniowy marsz w kierunku obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

20 lat temu -  w Gorzowie Wlkp. po raz pierwszy obchodzono Dzień Pamięci i Pojednania. 30 stycznia to data oznaczająca opuszczenie miasta przez Niemców i początek polskiego osadnictwa. 
  
17 lat temu - w Gorzowie Wlkp., na skwerze przy ul. Dąbrowskiego odsłonięto głaz z tablicą poświęconą pamięci Ireny Dowgielewiczowej (1917-87) - urodzonej w Kijowie pisarki, która część swego życia związała z tym miastem.

11 lat temu - gorzowscy alpiniści - Marek Kobus i Wanda Janik - zdobyli najwyższy szczyt Ameryki Pd. - Acongaguę (6960 m n.p.m.);

2 lata temu - rada powiatu żagańskiego odwołała starostę Marka Ślusarskiego. Na tej samej sesji nowym starostą została wybrana Anna Michalczuk.

Dziś zmarł ks. prałat Witold Andrzejewski, proboszcz parafii przy ul. Mieszka I w Gorzowie Wlkp. Zanim trafił do seminarium był aktorem gorzowskiego Teatru Osterwy. Od 2007 r. Honorowy Obywatel Gorzowa Wlkp. W tym samym roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 2014 r. odebrał nagrodę "Świadek Historii”, którą przyznał mu Instytut Pamięci Narodowej. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie, mając 75 lat.

------------------------------------

Wiesz o innym lubuskim wydarzeniu z tego dnia? Zapisz w komentarzu, zapraszam. 



4 komentarze:

  1. Jak to mówią - każda sroczka własny ogonek chwali, więc dorzucam info z naszego ogródka :)

    16 lat temu w Gorzowie, na skwerze przy ul. Dąbrowskiego odsłonięto głaz z tablicą poświęconą pamięci Ireny Dowgielewiczowej (1917-87) – urodzonej w Kijowie pisarki, która część swego życia związała z tym miastem.

    10 lat temu gorzowscy alpiniści - Marek Kobus i Wanda Janik - zdobyli najwyższy szczyt Ameryki Pd. – Acongaguę (6960 m n.p.m.);

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy30.1.14

    dzięki Maryska ! ... za czujność ;)))
    To bardzo ważne daty - nie tylko dla nas Gorzowian.pozdrawiam ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cała przyjemność po mojej stronie.
      Nie zawsze nadążam :)
      (ale np. jutro mamy czwartą rocznicę odsłonięcia pomników Korcza i Henselera :)

      Usuń
    2. Jak miło! :) WIELKIE DZIĘKI, Maryśka. :)
      O jutrzejszym wydarzeniu wiem, już mam. :)

      Usuń

Archiwum bloga