17 lipca 2013

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Teren Parku to obszar niezamieszkały. Szeroka dolina rzeki Warty przez wiele lat pozostawała bagnistym i niedostępnym dla człowieka obszarem. W Parku zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków.

Zobacz koniecznie:

Chyrzyno: Park Narodowy Ujście Warty - powiat słubicki [ZDJĘCIA]


Park Narodowy Ujście Warty. Fot. Jolanta Paczkowska

Siedziba dyrekcji najmłodszego z 23 parków narodowych na terenie Polski - Parku Narodowego Ujście Warty oraz działającego przy nim centrum edukacji przyrodniczej - mieści się na terenie osady Chyrzyno w powiecie słubickim. Teren Parku Narodowego Ujście Warty to obszar niezamieszkały. Szeroka dolina rzeki Warty przez wiele lat pozostawała bagnistym i niedostępnym dla człowieka obszarem.

Tuż przy siedzibie dyrekcji Parku znajduje się ścieżka "Przyrodniczy Ogród Zmysłów" zawierająca informacje oraz 44 zadania i zabawy edukacyjne, które umożliwiają nauczycielom przeprowadzenie w "Ogrodzie" ciekawych lekcji. Zaproponowane w przewodniku zadania są opracowane głównie dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej (klasy (IV-VI) oraz dla młodzieży gimnazjalnej.


Przystanki:

„Ogródek Zmysłów”- można tutaj poznać bogactwo zapachów i form świata roślin. Przez środek Ogrodu jest przekopany tunel, aby odwiedzający z bliskiej odległości mógł powąchać, dotknąć lub posmakować posadzone tutaj rośliny.
„Ogród motyli”- zasadzono tutaj rośliny, których kwiaty przywabiają motyle.
„Jaka to ryba?”- zabawa polegająca na rozpoznawaniu ryb żyjących w okolicznych wodach.
„Zgadnij kotku, co jest w środku”- rozpoznawaniu przedmiotów przy pomocy dotyku.
„Ścieżka Zmysłów”- spacer z zamkniętymi oczami po ścieżkach wyłożonych różnymi materiałami.
„Budki lęgowe ptaków” - prezentacja różnych typów skrzynek lęgowych dla ptaków.

 „Ty zostań Indianinem”- rozpoznawanie tropów występujących w Parku ptaków i ssaków.
„Orła cień”- na tym przystanku można porównać rozpiętość własnych ramion do rozpiętości skrzydeł bielika.
„Sukcesja” - „poletko doświadczalne”, na którym można obserwować i badać zjawisko sukcesji ekologicznej na łąkach. Fragment łąki został podzielony na 5 powierzchni, które są koszone z różną częstotliwością.
„Jaki to ptak?”- rozpoznawanie ptasich sylwetek na podstawie makiet.
„Odgłosy przyrody”- przy pomocy prostych przyrządów, można tu naśladować niektóre z odgłosów słyszanych w przyrodzie.
„Te co skaczą i biegają”- uczestnik tej zabawy porusza się jak zwierzęta np.: skacze jak wiewiórka czy wspina się po sieci jak pająk.
„Ścieżka rzeczy dziwnych”- wśród krzewów, traw i drzew rozmieszczono różne, nietypowe dla takiego miejsca przedmioty. Należy je odnaleźć.
„Przyrodnicza gra w klasy”- zabawa oparta na bazie popularnej, dziecięcej gry w klasy.


Wieża widokowa w Chyrzynie (wysokość około 20 m).
Oszklona wieża, będąca elementem budynku dyrekcji. Wstęp w godzinach urzędowania (dni robocze 7.30-15.30). Czasowo wieża jest udostępniana w innych terminach). Wstęp na wieżę jest płatny. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga